PČ spiningošanā no krasta 2019

PČ spiningošanā no krasta 2019

No 01.jūnija līdz 02.jūnijam Francijas pilsētiņā Aurillac norisinājās 17. Pasaules čempionāts spiningošanā no krasta ar mākslīgo ēsmu. Upē ar nosaukumu Cere sacentās 19 valstu sportisti. Mūsu izlase ierindojās 16.vietā. Pirmo vietu izcīnīja Polijas sportisti, sudrabs Slovākijai, bronza Čehijai. 

 

Tiem kuri nav tik pazīstami ar šo makšķerēšanas sporta disciplīnu, kas saucas spiningošana no krasta ar mākslīgo mānekli (tautā saukts foreļu čempionāts), ievadā centīšos paskaidrot spēles noteikumus īsumā.

Pasaules čempionāts norisinās 2 posmos (1 diena = 1 posms), katrā posmā ir 4 kārtas, kārtas ilgums 45 minūtes. Valts izlases veido 4 sportisti un kā minimums 4 pavadoņi (runner), izlasēm ar pienācīgu finansējumu ir 3 un vairāk pavadoņu vienam sportistam. Sportists cenšas noķert pēc iespējas vairāk zivis, pavadonis, atkarībā no dotā uzdevuma, informē par situāciju un vada sportistu. Upe tiek sadalīta 38 vienādos posmos, visi posmi 4 sektoros, katrā kārtā izlozes secībā sportisti aizņem sektoru savā posmā un tālāk spiningo posma robežās sektorā, kuru aizņēmis vai jebkurā brīvajā sektorā, tāpēc pavadoņu (runner) un pavadoņa un sportista sadarbības loma ir ļoti nozīmīga, jo sportists nevar pārraudzīt visus brīvos posmus, notiekošo blakus un situācijas maiņu. Spiningošanā no krasta svarīga ir katra mikroskopiskākā nianse, savlaicīgi, iespējams pēdējā minūtē nomainīt vietu, pie noteikuma ka saproti kā un uz ko noķert, ar to dodot sev iespēju uzlabot savu rezultātu par 2 – 4 vietām. Sportistu sniegumu, sektora ietvaros, mēra pēc noķerto zivju skaita, vairāk zivis kārtā dod augstāku vietu kārtā, pēc 4 kārtu vietu summas nosaka posma rezultātu. Komandas – valsts izlases rezultātu posmā nosaka summējot sportistu sniegumu posmā, jo augtākas vietas, jo augstāka vieta valstij, pēc abu dienu rezultāta nosaka vietas čempionātā.

Šogad Pasaules čempionāts, kurš tika organizēts 17 reizi, notika Francijā. Latvijas izlase ir piedalījusies gandrīz visos Pasaules čempionātos un saskaņā ar atzītās starptautiskās organizācijas FIPSed (Fédération Internationale de la Pêche Sportive en Eau Douce) veidoto reitingu Latvijas izlase atrodas 12. vietā.

Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, lai uzlabotu sniegumu, tika noteikta kopīga sportista un pavadoņa (runner) atbildība, neskatoties uz to ka dažreiz kļūdas ir individuālas, piemēram, kāds nevarēja trāpīt tālā distancē, kāds “neaizdzina” sportistu uz tālāko sektora posmu. Kā arī Latvijas izlase, kā vienota komanda, izmēģināja nonākt pie vienas sistemātiskas pieejas kā treniņos, tā startējot, diemžēl to ir grūti realizēt praksē pie demokrātiskas pieejas izlases vadībā, piemēram, ne visi bija sagatavojuši (uzzīmējuši) sektoru shematisko karti, bet kļūdas ir apzinātas un savādāka pieeja patika gandrīz visiem izlases dalībniekiem.

Iegūstot punus, katru gadu piepilinām savam pieredzes traukam, neskatoties uz pieredzējušu dalībnieku īpatsvaru izlasē, tāpēc pagaidām esam tabulas lejas galā. Šogad visi cīnījās līdz finiša signālam, nepadevās, bet pret citu valsts izlašu sistemātiko pieeju mūsu izlasei nepietiek cilvēku, kopējās sapratnes un plānotu pasākumu izlases snieguma uzlabošanai.

Jāatzīmē tas, ka Latvijā, šajā disciplīnā, līdzīgi kā visā makšķerēšanas sportā startējošie sportisti un treneri nav profesionāli tādā nozīmē, ka spētu ar savu darbu nodrošināt ģimeni un varētu pievērsties tikai un vienīgi sportam. Uz čempionātu un starptautiskiem turnīriem no labākajiem brauc tie kuri var atļauties līdzfinansēt savu dalību, valsts atbalsts ir neliels, priecājamies par katru atbalstītāju, bet līdz tam, ka varēs braukt labākie, neatkarīgi no iespējas pašam samaksāt daļu, esam tālu no tā lai izlases atlases sacensības varētu organizēt valstī kurā notiks čempionāts. Varētu uzskaiti turpināt, pieminēt kastinga pārbaudes trūkumu, bet neskatoties uz to visu katru gadu Latvijas izlase brauc un cīnās.

Mēs priecājamies par 10. – 12. vietu sektorā, kaut arī saprotam, ka kopējo izlases rezultātu tas neuzlabo un pie godalgotām vietām netikt. Čempionāta līderu rezultāts bija 28 – 40 zivis posmā (54 – 74 abos posmos), mūsu izlases sportistu labākais sniegums 33 zivis … abos posmos(17 posmā). Puse no zivīm tiek noķertas pirmajā tūrē, tas nozīmē ka pirmajai tūre gan trenerim, gan katram pavadonim ir jābūt saplānotai līdz minūtei, mēs pagaidām neesam iemācījušies kā vadīt laiku un darbības, bet mācāmies. Pie tam, neesam pēdējie, pārspējam valstis ar lielāku finansējumu un iespējām.

Paldies Latvijas izlasei, kura startēja kā komanda, par to, ka atrada spēkus lai cīnītos ar stresu, bija vienoti un spēja iegūt secinājumus nākotnei.

Paldies visiem kuri sekoja mūsu gaitām, juta līdzi un pārdzīvoja! 

Paldies par atbalstu Zivju Fonds, Rīgas Brīvosta, Zielfish un LMSF.

2020.gadā Pasaules čempionāts notiks Portugālē, Latvijas čempionātam atlikuši 2 posmi, gatavojamies abiem.

07.06.2019